РикIел хуьх!
"Самурдин мектеб"  |  6(300) 2016      
     Глаголдин инкарвилин форма префиксрин ва суффиксрин куьмекдалди арадал къведа. Префиксар ибур я: та -те -туь. М и с а л ар: татун, тефин, туьтIуьн. 
Суффиксар ибур я: -ч, -мир. Ибурукай -ч суффикс глаголрин вахтарин формайрихъ галаз, -мир суффиксни буйругъдин формада инкарвилин метлебда кхьида. Мисалар: атанач, фидач, недач; къвемир, фимир, немир.
     Инкарвилин формадин префиксра гьамиша т- гьарф аваз кхьида: тагун, тефин (дагун, дефин дуьз туш). ЧIехи пай глаголрин инкарвилин форма тавун, тахьун глаголрин куьмекдалди арадал къведа. M e с е л а: эцигун - эциг тавун; агатун - агат тавун; чир хьун - чир тахьун; бейкеф хьун - бейкеф тахьун ва гьакI мад.
 

Комментарии к статье

Будьте первым кто оставит комментарий к статье.

Оставить комментарий

Имя:     Email:

Так же в этом номере
И чил хайи диге я 300 лагьай тилит Халкьдин шаир Hər dərdim bir misra, hər fikrim şeir Öncə mənəviyyat
Статьи из этой рубрики
"Самур" газетдин дустар Хайи чIалаз икрамзава Лезги аялар патал сайт Уфтан хьана Алакьунар авай аялар
ЦIИЙИ ТИЛИТ
№: 9(314)
октябрь, 2017

Скачать PDF

РУБРИКИ

ПОЛЕЗНОЕ